Loveseats
-
Temmpton U92708S1 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Loveseats - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of skillfully matched leather and faux leather upholstery exudes luxury and elegance. Deep seat cushions with dramatic tufting beckon you to relax and unwind. Merging comfort with high-style design, this piece is in a league of its own.
$2,249.95
$3,869.95
Save $1,620.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Temmpton |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Outside Parts, Arms, Backs, Rails: 26% polyester and 74% PVC • Cushion, Backs and Arms: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Includes 2 pieces: left-arm facing power recliner and right-arm facing power recliner • One-touch power control with adjustable positions, USB-C fast charging and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Easy View™ manual adjustable headrest • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back |
| DIMENSIONS | |
| Width | 86 inch(es) / 218.44 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Weight | 259.99 lb(s) / 117.93 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 309.99 lb(s) / 140.61 kg |
| Volume | 64.62 cu. ft. / 1.83 cu. m. |
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Clean-Slate PC5010115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining sofa doesn't just look fantastic—it also delivers + More
-
This right-arm facing corner chaise is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and + More
-
$2,209.95
Save $920.00
$1,289.95
Glencroft PCU1240013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this ottoman is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
Wowing with supple dark brown leather and a metal frame in a soft goldtone, this accent chair brings an + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
A mid-century modern update to a retro classic, this ottoman is generously adaptable. Its combination of + More
-
$4,649.95
Save $1,940.00
$2,709.95
Temmpton U92708S2 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
-
$5,229.95
Save $2,180.00
$3,049.95
Temmpton U92708S3 3 pc Power Reclining Sectional Sofa
(Sofas - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
-
$9,039.95
Save $3,780.00
$5,259.95
Temmpton U92708S4 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
-
$9,819.95
Save $4,100.00
$5,719.95
Temmpton U92708S5 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
